Daň z nabytí - jak to s ní vlastně je?

Ocitli jsme se v prazvláštní době. Covid zastavil ekonomiku na několik měsíců a část ekonomiky na mnohem delší dobu (cestovní ruch, pohostinství) jiné zpomalil (reality).
Po stránce zdravotní jsme to jako stát překonali vcelku dobře, po stránce ekonomické je to ovšem mnohem horší. A naši ministři čehokoliv místo aby se nám to snažili zjednodušit, tak ji spíše komplikují. Vyhlásí rozhodnutí, pak je zase odvolají atd. Např. paní minystryně vyhlásí, že se vláda chystá zrušit daň z nabytí nemovitosti. Následuje ticho po pěšině. Od té chvíle se ovšem realitní transakce téměř zcela zastavily - každý logicky s koupí i prodejem vyčkával, aby neplatil zbytečně statisíce navíc, když by je později ušetřil. Do naší realitní kanceláře lidé volali, jestli už to platí a od kdy to případně bude atd. Co jsme jim měli poradit když jsme ani my neměli žádné ověřené informace? Čekat. Když to vláda konečně schválila a vyhlásila, nastal informační výbuch - kolegové makléři všichni nadšeně informovali na svých webových stránkách a sociálních sítích o tom, jak je zákon schválen a jak už klienti mohou obchodovat nemovitosti bez placení daně z nabytí a jak vhodnější doba již nebude. A my museli těm kteří se nás ptali vysvětlovat, že to vláda sice schválila, ale že jako každou změnu právní normy to musí ještě schválit parlament, sněmovna a podepsat prezident. Což sice vzhledem k blížícím se volbám všichni nejspíše udělají. Ale kdy? Nestalo se tak doteď - v okamžiku psaní tohoto článku tuto normu sněmovna pustila do druhého čtení. Ti kteří ji již zaplatili a budou mít nárok na její vrácení tak stále neví jak o vrácení požádat.
Jsou to zmatky a lidé jsou nervózní, vždyť jde o velké peníze. Snad to všichni zdárně překonáme jako tu pandemii. Příště by to možná chtělo nejprve schválit a až pak si dělat předvolební reklamu v médiích.
Díky špatnému hospodaření vlád po celém světě zapůsobil virus jako spouštěč ekonomické krize jakou nikdo z nás nepamatuje a my nyní stojíme pár kroků za startovní čárou této krize. Bude valem přibývat nezaměstnaných a práce i peněz bude málo. Věřím že i toto nepříznivé období překonáme, že si v rámci možností budeme budeme pomáhat jako v době pandemie a že dojdeme společně do cíle této cesty možná o něco hmotného chudší, ale bohatší o něco mnohem důležitějšího, minimálně s jiným žebříčkem životních hodnot. Protože teprve v krizi poznáme kdo je kdo. Doufám, že naše současná i budoucí vlády nebudou hledět jen na volební preference a svůj prospěch, ale budou bez chytračení pomáhat těm svým občanům, kterým by ne vlastní vinou hrozil pád na úplné dno. Měli bychom se snažit o lepší soužití s těmi kteří chtějí soužít s námi.
Přeji všem pevné zdraví a úspěšné proplutí kalnými vodami ekonomické krize.
Váš realitní makléř Jan Marinka.

Zpět na Články
Sdílet na sociálních sítích